Výbuch u Limburku

V pondělí 24. června 2019 v ranních hodinách poblíž hesenského města Limburk došlo k výbuchu, který zanechal v osetém poli kráter přibližného průměru 10 metrů a hloubky 4 metry.

Z pravidelného tvaru a rozhozu zeminy lze usuzovat, podle mých zkušeností, o samovolném výbuchu letecké pumy s největší pravděpodobností o hmotnosti 1000 liber. Ano liber. Jiné letecké pumy, než Americké po případě Anglické, nemohou způsobit samovolný výbuch. Každý samovolný výbuch však má počátek v nějakém impulzu, kterým v tomto případě opět s velkou pravděpodobností byla vibrace zemědělského postřikovacího stroje, ten traktorista měl trochu štěstí, že ta vibrace z jeho stroje, který projel nad místem číhající smrti, nebyla okamžitou příčinou, nýbrž že se ten celuloid v zapalovači rozpadl o něco později. Ano za vším stojí celuloid, který ve své podstatě způsobuje tyto nepředpokládané výbuchy časovaných pum. Celuloid je ve své podstatě ztuhlým roztokem nitrocelulózy v kafru, kterou rozpouští mimo jiné také aceton, který pracoval po svržení pumy a rozpouštěl prstenec celuloidu objímající úderník s kuličkami, které úderník udržují na jeho nakloněné rovině (kuželu úderníku) s předpjatou ocelovou pružinou, která neztrácí svou paměť se vrátit do původní polohy vytvořené před více než 75 lety. Pokud souboj mezi celuloidem a třaskavou rtutí vyhraje rtuť, tak dojde k výbuchu. Celuloid má svoji dobu života v samotné sublimaci kafru, který jej opouští již po 60 letech v takovém rozsahu, že se původní celuloid mění v pouhou celulózu, která je měkká a umožní vniknutí kuliček, které přestanou držet úderník. Proto stačí sebemenší otřes a puma vybuchuje. Již od roku 2003 jsou takové výbuchy zaznamenávány, tehdy jsem napsal stať pod názvem „Celuloid začal zabíjet“, kde jsem upozorňoval na nebezpečí zasahující Rakousko a Německo a časem to bude i u nás. Letecké pumy, osazované těmito časovými zapalovači, měli vyplnit svými náhodnými, respektive nastavenými časy až 6 dnů, období mezi jednotlivými opakovanými nálety. Spojenečtí konstruktéři tehdy nebrali v úvahu, že časované pumy mohou plnit válečné úkoly po dlouhá desetiletí. Podle německé policie příčinou vzniku kráteru nemohly být zemědělské stroje ani jiná zařízení. (Polizei sagte am Montag, dass der Krater wurde vor am Sonntag Nachmittag in der Nähe von Limburg, und es gab keinen Hinweis darauf, es war verursacht durch landwirtschaftliche Geräte oder andere Hilfsmittel.) No a vidíte, není to tak úplně pravda.

Každý z nás má nějakou tu představivost , ale nikdo z nás, byť sebevětší muniční expert, si nedokáže představit reálně tu část leteckého zapalovače, ve kterém se stýkají kuličky zajišťující úderník s celuloidem. Pokud si to dokáže představit, tak jej k takové pumě nikdo nedostane ani párem volů.

Václav Bilický
(zdroj: facebook Václav Bilický)